
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
W ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy rynek usług telemedycznych znacząco się rozwinął. Zyskaliśmy dostęp to nowych rozwiązań, dzięki którym możemy zadbać o swoje zdrowie bez wychodzenia z domu. Bywają sytuacje, w których jest to zdecydowanie wygodniejsze i szybsze niż wizyta w gabinecie stacjonarnym. W poniższym artykule wyjaśnimy, z jakich usług medycznych można skorzystać przez Internet.
Recepta online – czym jest e-recepta?
Dużą popularnością wśród pacjentów cieszy się recepta online. Nie ma w tym nic dziwnego; dokument wystawiony przez Internet ma taką samą moc prawną jak ten przygotowany w gabinecie stacjonarnym. Od 2020 roku lekarze mają zresztą możliwość wystawiania recept elektronicznych. Tym bardziej nie ma więc znaczenia sposób, w jaki otrzymałeś receptę. Do zrealizowania recepty wystarczy numer PESEL oraz unikalny kod, który otrzymasz e-mailem lub SMS-em. E-recepta znajdzie się również na twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Możesz ją wówczas odebrać przez aplikację mojeIKP w telefonie.
Wystawienie recepty poprzedzone jest krótką konsultacją. Należy wypełnić formularz, dotyczący stanu zdrowia, chorób przewlekłych czy zażywanych na stałe leków, a także ewentualnych objawów. Na tej podstawie lekarz online wystawia receptę.
Możliwe jest przepisanie praktycznie każdego leku. Z dużą dozą ostrożności lekarze podchodzą jednak do silnych i uzależniających leków (wskazuje je Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii), co jest naturalne. Możesz więc uzyskać w ten sposób leki, które zażywasz regularnie, ale także medykamenty potrzebne doraźnie.
Lekarz online – wizyta przez Internet
Jeżeli istnieje możliwość pozyskania e-recepty, to naturalnie można również odbyć wizytę lekarską przez Internet. Kontakt z lekarzem jest możliwy przez telefon, wideorozmowę lub czat. Podczas konsultacji lekarz online przeprowadza wywiad, zleca badania (możliwe jest wystawienie skierowania podczas konsultacji online), a także może postawić wstępną diagnozę. W trakcie konsultacji można oczywiście otrzymać receptę online oraz zwolnienie L4.
Za pośrednictwem Internetu przyjmuje lekarz internista, ale dostępni są także lekarze specjaliści (pediatra, alergolog, dermatolog, gastrolog, ortopeda itd.). Podczas e-konsultacji możesz omówić z lekarzem wyniki badań i otrzymać odpowiedzi na nurtujące pytania. Co istotne – z usług telemedycznych możesz korzystać bezpłatnie, jeśli zadeklarujesz platformę jako placówkę Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
L4 przez Internet – czy zwolnienie online jest legalne?
Kolejna z dostępnych usług telemedycznych to możliwość uzyskania zwolnienia online. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie: czy zwolnienie online jest legalne? Odpowiedź jest jednoznaczna: tak. Dokument ma taką samą moc prawną jak e-zwolnienie, wystawione w gabinecie lekarskim. Mówią o tym zapisy Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Nie musisz się zatem martwić, że pracodawca lub ZUS zakwestionują dokument.
Cały proces wystawienia zwolnienia i dostarczenia go do pracodawcy odbywa się za pośrednictwem zintegrowanego systemu teleinformatycznego. Nie ma zatem znaczenia, czy uzyskasz zwolnienie online u lekarza, czy podczas e-konsultacji. Nie masz obowiązku dostarczania pracodawcy żadnych dokumentów. Do twoich obowiązków należy jednak zgłoszenie pracodawcy nieobecności (najpóźniej w drugim dniu zwolnienia lekarskiego). W ten sam sposób (przez Internet) można uzyskać również zwolnienie ZUS, kiedy prowadzisz działalność gospodarczą. Zamiast do pracodawcy – dokument trafia po prostu do odpowiedniego oddziału ZUS-u.