
Witaminy i minerały są kluczowe w poprawnym funkcjonowaniu organizmu. To właśnie od nich niejednokrotnie zależy samopoczucie, zdrowie i ogólne działanie ciała każdego dnia. W niektórych sytuacjach konieczne jest dostarczenie tych składników w dużej ilości, aby poprawić swoje samopoczucie. W tym celu stosowane są kroplówki witaminowe.
- Czym są kroplówki witaminowe i kiedy się je przyjmuje?
- Kroplowka witaminowa – czy mogą mieć jakieś skutki uboczne?
Czym są kroplówki witaminowe i jakie mają zalety? Czy przyjmowanie ich może z sobą nieść jakieś skutki uboczne? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.
Czym są kroplówki witaminowe i kiedy się je przyjmuje?
Kroplówki witaminowe są rodzajem dożylnej suplementacji różnorodnych witamin i składników odżywczych. Dzięki nim można skutecznie i szybko uzupełnić niedobory witamin i minerałów, których organizmowi z jakiegoś powodu brakuje. Składniki te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, wspomagają pracę układu odpornościowego i, zwyczajnie, do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Wlewy witaminowe mogą mieć różny skład. Zazwyczaj są one mieszanką różnych witamin, między innymi witaminy C czy witamin z grupy B, co więcej, często zawierają elektrolity, takie jak wapń, magnez, potas, sód oraz aminokwasy. Podawanie kroplówek witaminowych wymaga wcześniejszych badań, które potwierdzą obecność deficytu danych składników. Stosuje się je w celu poprawy stanu zdrowia pacjenta w sytuacjach takich jak choroba, przewlekłe zmęczenie, stres, niedobór witamin. Wykonanie wlewu dożylnego jest także dobrym pomysłem w przypadku osób, które mają trudności z wchłanianiem składników odżywczych z pożywienia. Sprawdzają się one także w sytuacjach zatrucia alkoholowego czy odwodnienia. Obecnie istnieją bardzo różne kroplówki, zawierające witaminy i minerały, przeznaczone do innych celów. W każdym przypadku należy pamiętać, że są to produkty lecznicze, których nie należy nadużywać.
Kroplowka witaminowa – czy mogą mieć jakieś skutki uboczne?
Kroplówki witaminowe to stosunkowo bezpieczny sposób na poprawę działania organizmu i uzupełnienie niedoborów. Należy jednak pamiętać, że muszą one być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza oraz pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego, na przykład pogotowie-pielegniarskie.pl. Podobnie jak suplementy diety czy leki, wlewy witaminowe mogą mieć one różnego rodzaju skutki uboczne. Po pierwsze, podanie kroplówki wiąże się z naruszeniem ciągłości tkanek – konieczne jest przecież wykonanie wkłucia. Może zatem pojawić się krwiak, zapalenie żył powierzchniowych, zapalenie skóry czy tkanki podskórnej, uszkodzenie naczyń czy nerwów, a w skrajnym przypadku nawet sepsa. Ponadto nie można zapomnieć o tym, że podczas wlewu dożylnego zazwyczaj przekraczane jest dzienne zapotrzebowanie na przykład na witaminę C. Jeżeli kroplówka jest podawana zbyt często, może to powodować nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak wstrząs w skrajnych przypadkach, choroby nerek czy inne. Nie należy także zapominać o tym, że kroplówki witaminowe mogą być nie najlepszym wyborem w przypadku pacjentów z niektórymi chorobami czy problemami zdrowotnymi. Należy wymienić tu cukrzycę, talasemię, hemochromatozę, niedokrwistość syderoblastyczną i inne. Co więcej, zbyt duże dawki niektórych składników mogą być toksyczne lub negatywnie reagować z przyjmowanymi przez pacjenta lekami. Z tego powodu dla powodzenia wlewu kluczowe jest pozostanie pod opieką lekarza i dokładne stosowanie się do jego zaleceń.