Konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej to warunek konieczny przed wykonaniem każdego, nawet najmniej inwazyjnego zabiegu. Specjalista musi dobrać odpowiednią, bezpieczną i efektywną dla danej osoby terapię. W przypadku niektórych zabiegów odbywa się też konsultacja kontrolna, która polega na ocenie efektów terapii.
Jak przygotować się do konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej?
- Przyjdź bez makijażu, zwłaszcza jeśli konsultacja dotyczy zabiegu na twarz. Lekarz musi dokładnie przyjrzeć się Twojej skórze, aby dobrać odpowiednią terapię.
- Przygotuj listę leków, suplementów i ziół, jakie w ostatnim czasie zażywałaś. To samo zrób z używanymi na co dzień kosmetykami. Stosowanie niektórych preparatów może być przeciwwskazaniem do danego leku.
- Zbierz informacje na temat swojego stanu zdrowia dotyczące przebytych chorób (zwłaszcza przewlekłych). Lekarz będzie chciał wiedzieć, czy występują u Ciebie reakcje alergiczne, czy przechodziłeś już jakieś zabiegi medycyny estetycznej, w jaki sposób przebiega u Ciebie gojenie się ran i czy masz skłonność do powstawania blizn i siniaków. Te informacje również będą potrzebne w celu wykluczenia przeciwwskazań do zabiegu.
- Zastanów się też, o co chcesz zapytać lekarza podczas konsultacji. Specjalista rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości na temat zabiegów medycyny estetycznej.
Konsultacja estetyczna przed zabiegiem
Obecnie konsultacje lekarskie przed zabiegiem stanowią standard w większości klinik medycyny estetycznej, dlatego ich brak powinien wzbudzić u ciebie uzasadnione podejrzenia. Jak podkreślają specjaliści z warszawskiej Kliniki Miracki, konsultacja wstępna jest konieczna, ponieważ pozwala zminimalizować ewentualne powikłania związane z zabiegiem medycyny estetycznej. Lekarz informuje pacjenta o przebiegu procedury oraz ewentualnych przeciwwskazaniach. Najczęstsze z nich to: ciąża i karmienie piersią, cukrzyca i choroby autoimmunologiczne w okresie zaostrzeń, aktywne choroby nowotworowe, stany zapalne skóry (np. opryszczka), zła tolerancja iniekcji oraz skłonność do tworzenia bliznowców.
Na podstawie wywiadu oraz Twoich oczekiwań lekarz dobiera odpowiedni rodzaj terapii. Opracowuje indywidualny plan leczenia, ustalając z Tobą harmonogram postępowania. Specjalista poinformuje Cię podczas konsultacji o wszelkich niedogodnościach, jakie mogą wystąpić w trakcie zabiegu oraz po jego wykonaniu, np. ból podczas wstrzyknięć, rumień, obrzęk, siniaki, krwiaki, stany alergiczne, strupki. Takie skutki uboczne występują często po zabiegach iniekcyjnych czy laserowych, zazwyczaj szybko mijają.
Podczas konsultacji oraz po pierwszym zabiegu zostaniesz poinformowany o zaleceniach, których należy przestrzegać, aby uniknąć powikłań i uzyskać pożądane rezultaty terapii. Na przykład po każdej procedurze laserowej należy chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych i stosować krem z wysokim filtrem UV.
Konsultacja u lekarza medycyny estetycznej zazwyczaj kończy się podpisaniem zgody na przeprowadzenie procedury medycznej. Dokument ten powinien zawierać potwierdzenie, że zostałaś poinformowana o przebiegu zabiegu, możliwych działaniach niepożądanych, procesie gojenia i zaleceniach pozabiegowych.
Co obejmuje konsultacja po zabiegu?
Część zabiegów medycyny estetycznej wymaga też konsultacji kontrolnej, która odbywa się po zakończeniu całej terapii. Służy ona przede wszystkim ocenie efektów zastosowanego leczenia. Jeśli nie udało się osiągnąć satysfakcjonujących rezultatów, lekarz może zaproponować dodatkowe zabiegi korygujące.
Jeśli chcesz skorzystać z pomocy specjalisty z zakresu medycyny estetycznej, umów się na konsultację w warszawskiej Klinice Miracki.