
Kredyt samochodowy to opcja często wybierana przez Polaków jako sposób finansowania zakupu auta. Aby jednak zaciągnięte zobowiązanie nie było powodem żadnych problemów, należy dokładnie przemyśleć tę decyzję. Poznaj najczęściej popełniane błędy przy zakupie samochodu na raty. Niech to będzie cenną lekcją, która pomoże ci ustrzec się przed ewentualnymi kłopotami.
Czy wiesz, że kredyt samochodowy obejmuje nie tylko nowe pojazdy? W ten sposób możesz sfinansować zakup używanego auta – także na korzystnych warunkach finansowych. Aby jednak tak się stało, musisz zachować czujność. Chwila nieuwagi wystarczy, aby samochód na raty – zamiast cieszyć – był powodem zmartwień.
Samochód na raty – najczęściej popełniane błędy
Poniżej prezentujemy listę najczęściej popełnianych błędów, które sprawiają, że samochód używany na raty nie jest już tak korzystny jak się wydawało.
- Przeszacowanie swoich możliwości finansowych
Nawet jeśli możesz aktualnie pozwolić sobie na wysoki kredyt samochodowy, zastanów się nad tym kilkakrotnie. Niektóre osoby płacą dość wysokie raty, które stanowią nadmierne obciążenie domowych finansów.
- Wybór przypadkowej oferty kredytowej
Nie każdy kredyt samochodowy jest tani, więc wybór przypadkowej oferty może sporo kosztować. Nawet jeśli nie masz problemów ze spłatą zobowiązania, sama świadomość tego, że w innym banku finansowanie byłoby tańsze, bywa przytłaczająca.
- Określenie zbyt wczesnego terminu spłaty
Kupując samochód na raty, kredytobiorca może określić termin spłaty. Niektórzy wybierają dzień wypłaty, w efekcie czego narażają się na ryzyko nieterminowego uregulowania należności. To z kolei może skutkować doliczenie odsetek oraz rzutować na historię kredytową.
Samochód na raty – jak go kupić rozsądnie?
O czym pamiętać, decydując się na samochód na raty? Wystarczy zastosować się do kilku poniższych zasad, aby zwiększyć szansę na uzyskanie finansowania wpisującego się w oczekiwania.
Realnie oceń swoje możliwości finansowe
Zastanów się, na jaki pojazd możesz sobie pozwolić. Pomyśl, jaka wysokość raty byłaby dla ciebie przytłaczająca, gdyby doszło do nagłego pogorszenia sytuacji finansowej.
Jeżeli weźmiesz to pod uwagę, auto na raty spłacisz zgodnie z harmonogramem.
Określ interesującą cię wysokość raty
Zależy ci na możliwie niskich miesięcznych ratach? Weź pod uwagę kredyt balonowy, którego przykładem jest m.in. Kredyt niższych rat Toyota Easy używany samochód dostępny w Toyota Banku (12,38%). Cechą charakterystyczną jest niska miesięczna rata obliczana w oparciu o wartość pojazdu pomniejszoną o wpłatę własną i ratę balonową. Zaś ostatnią ratę (balonową) możesz sfinansować lub spłacić ją w całości.
Sprawdź koszty finansowania
Aby określić, czy auto na raty będzie korzystne, sprawdź koszty finansowania. Weź jednak pod uwagę nie tylko oprocentowanie, ale i pozostałe opłaty. Upewnij się, ile wynosi prowizja oraz jakie są inne koszty pozaodsetkowe.
Poznaj wymagania stawiane kredytobiorcy
Każdy bank może udzielać finansowania na nieco innych zasadach. Dowiedz się, jakie warunki stawiane są kredytobiorcy. Koniecznością może okazać się założenie rachunku osobistego, skorzystanie z innych produktów bankowych lub po prostu przedstawienie wielu dokumentów finansowych.
Podstawą zakupu samochodu na raty jest przeanalizowanie potrzeb oraz porównanie ofert. Pozwoli to na podjęcie świadomej decyzji – takiej, która nie będzie obciążeniem finansowym.