
Lustra drogowe nie są tak powszechnie stosowane jak sygnalizacja świetlna. Są to jednak produkty zwiększające bezpieczeństwo ruchu drogowego, ustawiane w miejscach o ograniczonej widoczności. To dzięki nim możliwa jest m.in. eliminacja martwych punktów i zwiększenie pola widzenia kierowców zbliżających się do niebezpiecznego skrzyżowania. Czy ich kształt faktycznie ma znaczenie? Kiedy wybrać lustro prostokątne, a kiedy okrągłe?
Lustra drogowe okrągłe – w jakich sytuacjach się sprawdzą?
Lustra drogowe okrągłe wybierane są przez specjalistów najczęściej wtedy, gdy potrzebna jest szeroka perspektywa widzenia. Dzięki specjalnej konstrukcji pozwalają na uzyskanie właściwego kąta, który pozwala kierowcom dostrzec niebezpieczeństwo w następujących miejscach:
- skrzyżowania o ograniczonej widoczności – lustra okrągłe pozwalają kierowcom na skuteczną obserwację pojazdów nadjeżdżających z różnych kierunków;
- wjazdy i wyjazdy z posesji – lustra pomagają kierowcom bezproblemowo i bezkolizyjnie włączyć się do ruchu, zapewniając jednocześnie najlepszą widoczność po obu stronach jezdni;
- drogi o dużej liczbie przeszkód – parkingi, wyjazdy z terenów zalesionych, magazynowych i przemysłowych, gdzie widoczność jest znacznie ograniczona przez poszczególne przeszkody.
Okrągłe lustra określane są jako znacznie bardziej uniwersalne. Stosowane są wszędzie tam, gdzie widoczność jest ograniczona.
Lustra prostokątne – w jakich przypadkach je wybrać?
Lustra prostokątne to nieco mniej popularne produkty zwiększające bezpieczeństwo na drodze. Są przeznaczone do miejsc, w których kierowcy muszą skupić swój wzrok na nieco węższym obszarze drogi. Ich kształt nie jest przypadkowy, bo umożliwiaj dużo bardziej precyzyjne odwzorowanie realnej przestrzeni. Wykorzystywane są w konkretnych przypadkach i takich miejscach jak:
- okolice powierzchni przemysłowych i magazynowych – lustra ułatwiają kontrolowanie przede wszystkim wąskich przejazdów, niewielkich przestrzeni, w których kierowcy muszą wykonać manewr;
- drogi jednokierunkowe – prostokątne lustra umożliwiają kierowcom obserwację drogi prowadzącej w jednym kierunku;
- przystanki i przejścia dla pieszych – to w tych miejscach ważne jest skupienie uwagi kierowcy na konkretnym punkcie. Dzięki temu kierowca wie, że do przejścia zbliża się pieszy czy inny pojazd.
Jak widać, lustra prostokątne są często stosowane tam, gdzie kluczowe jest precyzyjne odwzorowanie obrazu w ograniczonym polu widzenia. Choć wykorzystywane są rzadziej, to mają za zadanie pokazać znacznie dokładniejszy fragment drogi czy pobocza.
Które lustro drogowe wybrać?
Różnice w zastosowaniu poszczególnych luster drogowych są jasne. Dlatego wybierając konkretny produkt wiesz już, że należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Nie bez powodu na drogach stosowane są zarówno lustra prostokątne, jak i okrągłe. Ich kształt ma kluczowe znaczenie. Prostokątne lustra gwarantują dokładniejszy obraz. Pozwalają skupić się na detalach. Dzięki temu lepiej sprawdzą się w miejscach, gdzie wymagana jest dobra widoczność na małym obszarze. Należą do nich gęsto zabudowane powierzchnie, wąskie chodniki i uliczki. Lustra okrągłe są z kolei wykorzystywane wtedy, gdy kierowca powinien mieć pod kontrolą znacznie większy obszar.
Bezpieczne i zalecane lustra drogowe okrągłe i prostokątne
Lustro drogowe ma bezpośredni wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Z tego względu konieczne jest zastosowanie produktów, które są dopuszczone do obrotu, jakościowe i atestowane. Korzystając z oferty sprawdzonych sklepów z akcesoriami drogowymi, możesz liczyć na zakup luster pozbawionych usterek i wyprodukowanych zgodnie z wymaganymi normami bezpieczeństwa. Warto szukać produktów oznaczonych odpowiednimi atestami, takimi jak Aprobata Techniczna nr AT/2015-02-3147 wydana przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów.
Postaw na jakościowe produkty zwiększające bezpieczeństwo pieszych i kierowców poruszających się po drodze.