
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Stres oksydacyjny jest niebezpieczny dla zdrowia każdego człowieka. Niestety, coraz więcej ludzi zmaga się z jego występowaniem w swoim organizmie. Stres oksydacyjny może doprowadzić do wielu, poważnych chorób – w tym nowotworów. Czym dokładnie jest stres oksydacyjny i jak się on objawia?
Stres oksydacyjny – co to takiego?
Stresem oksydacyjnym nazywamy stan, kiedy w naszym organizmie dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy przeciwutleniaczami i wolnymi rodnikami, czyli antyoksydantami i oksydantami. Co to dokładnie znaczy?
Zacznijmy od początku. Wolne rodniki powstają w trakcie każdego naszego oddechu i część tlenu, który dostarcza organizmowi energię, zamienia się w szkodliwe cząsteczki, a te prowadzą do uszkodzenia komórek odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie naszego całego organizmu.
Antyoksydanty są niezbędne do zwalczania wolnych rodników. To właśnie one spowalniają reakcje utleniania w organizmie i ochraniają go przed szkodliwym działaniem swoich przeciwników.
Stres oksydacyjny powstaje wtedy, kiedy nasze ciało nie może wyprodukować odpowiedniej ilości antyoksydantów, które są niezbędne do zwalczania wolnych rodników. W wyniku tego organizm jest podatny na choroby.
Dlaczego pojawia się stres oksydacyjny?
Powoli stres oksydacyjny staje się chorobą cywilizacyjną. Dlaczego? Głównie przez niezdrowy tryb życia prowadzony przez większość naszego społeczeństwa. Do powstania stresu oksydacyjnego, najbardziej przyczynia się:
- picie alkoholu,
- palenie papierosów,
- zanieczyszczenia środowiska,
- długotrwały stres,
- niektóre leki (w tym antykoncepcyjne),
- spożywanie wysoko przetworzonej żywności,
- promieniowania słoneczne,
- za duży wysiłek fizyczny,
- kontakt z metalami ciężkimi.
Do przyczyn można również zaliczyć wiek. Wraz z wiekiem mechanizmy obronne organizmu ulegają osłabieniu.
Czym objawia się stres oksydacyjny?
Objawy stresu oksydacyjnego są bardzo często bagatelizowane. Przeważnie prowadzą one do złego samopoczucia, dlatego ludzie nie zwracają na to za dużej uwagi. Inne popularne objawy to:
- bóle głowy,
- bóle mięśni,
- wysypka,
- problemy z trawieniem,
- zaparcia,
- osłabienie i senność.
Poważniejszymi objawami bardziej niebezpiecznymi dla organizmu człowieka jest spadek składników odżywczych, ponieważ przez wolne rodniki nasz organizm nie jest w stanie przyswoić odpowiedniej ilości witamin i minerałów oraz stany zapalne, które mogą doprowadzić do uszkodzenia DNA organizmy.
Jakie są skutki stresu oksydacyjnego?
Wolne rodniki uszkadzają błonę komórkową skóry i kwasy tłuszczowe, co przyczynia się do szybkiego starzenia się skóry. Co więcej, stres oksydacyjny jest przyczyną rozwoju:
- choroby Parkinsona,
- chorób wieńcowych,
- miażdżycy,
- czerniaka,
- udaru mózgu,
- zawału serca,
- Alzheimera.
Warto również wspomnieć o tym, że najnowsze badania potwierdziły iż za duża ilość wolnych rodników może wpływać negatywnie na płodność. Jeżeli chodzi o mężczyzn, to stres oksydacyjny pogarsza jakość nasienia, co może doprowadzić do zniszczenia plemników. U kobie natomiast zaburza cykle miesiączkowe i zaostrza przebieg zespołu policystycznych jajników i endometriozy.
Zapobieganie stresowi oksydacyjnemu
Chcesz zapobiec pojawieniu się stresu oksydacyjnego? Wprowadź do swojego codziennego jadłospisu:
- warzywa i owoce (szczególnie zielone warzywa liściaste),
- oleje roślinne,
- mleko i jego przetwory,
- orzechy.
Ponadto pamiętaj, aby dopasować intensywność ćwiczeń do swoich możliwości. Po ciężkim dniu znajdź chwilę odprężenia. Możesz sobie zrobić długą, relaksującą kąpiel wzbogaconą o kostkę do kąpieli WIMIN Rytuał relaksu.