Chcesz zaskoczyć bliskich wyjątkowymi, domowymi wędlinami przygotowanymi specjalnie na święta? To idealny moment, by o tym pomyśleć. Sprawdź, od czego zacząć robienie własnych wędlina na Boże Narodzenie.
Własne wędzonki na święta – jak je przygotować?
- Rodzaje wędzonek na święta – co przygotować?
- Jakie drewno i akcesoria do robienia własnych wędlin się sprawdzą?
- Świąteczne wędzonki – co jeszcze warto wiedzieć?
Jakie rodzaje wędzonek sprawdzą się na święta?
Chociaż to Wielkanoc jest tym świętem, które najbardziej kojarzy się z wędlinami i wędzonkami, to i w Boże Narodzenie mogą one spotkać się z uznaniem Twoich najbliższych. Wspólne biesiadowanie przy suto zastawionym stole będzie jeszcze przyjemniejsze, jeśli zdecydujesz się na samodzielne przygotowanie wyrobów – ze sprawdzonych składników i bez zbędnej chemii, która znajduje się w produktach sklepowych. Jakie rodzaje wędzonek warto przyrządzić na święta? Masz tu wolną rękę, jednak najczęściej na tę okazję przygotowuje się:
- wędzone ryby (np. tradycyjny karp, lecz nie tylko),
- schab,
- szynkę,
- karkówkę,
- boczek,
- kiełbasy różnego rodzaju.
Chociaż kusi, by zrobić wszystkie te wędliny, to jednak warto zdecydować się na maksymalnie 2-3 różne i to w niedużej ilości. Miej na uwadze to, że w święta tradycja nakazuje zjeść również inne potrawy, a i tak zawsze okazuje się, że przygotowanych dań jest za dużo. Zamiast więc marnować jedzenie, spróbuj postawić na mniejszą jego ilość w tym roku. Wędzonki pachnące świątecznymi aromatami możesz przecież zrobić też po świętach – będą smakować równie dobrze, a na pewno się nie zmarnują.
Drewno i akcesoria do robienia własnych wędlin
Wędzonki to wędliny uwielbiane nie tylko ze względu na smak, ale też sam zapach, który od razu pobudza apetyt. Jego powstanie jest zasługą odpowiedniego doboru drewna do wędzenia. W tej kwestii masz pełną swobodę, jednak możesz kierować się ogólnymi wskazówkami, zgodnie z którymi:
- twarde drewno nadaje się najlepiej do ciężkiego mięsa, czyli w szczególności do wieprzowiny i wołowiny,
- drewno liściaste doskonale komponuje się z delikatnym mięsem, np. kurczakiem lub rybami,
- choć drewno iglaste zachwyca pięknym, żywicznym aromatem, raczej nie sprawdza się przy wędzeniu wędlin.
Tę ostatnią zasadę warto czasem złamać, szczególnie przy przygotowywaniu wyrobów na Boże Narodzenie. W wersji świątecznej można wzbogacić warstwę aromatyczną o zapachy, które kojarzą się ze świętami. Najlepszym wyborem będzie jałowiec, którego ziarnami możesz podsypywać drewno w miarę wędzenia. Możesz również wyposażyć się w dodatkowe akcesoria do robienia własnych wędlin, takie jak chociażby zrębki czereśniowe lub śliwkowe, które będą działać na wyobraźnię i kojarzyć się z zapachem wigilijnego kompotu z suszu.
O czym pamiętać, przyrządzając świąteczne wędzonki?
Nawet jeśli standardowo zaczynasz przygotowania do świąt na kilka dni przed wigilią, przyrządzanie wędzonek wymaga zmobilizowania się do pracy znacznie wcześniej. Pamiętaj o tym, że mięso musi zostać właściwie zapeklowane i zamarynowane, a następnie spędzić pewien czas w wędzarni.
Jeśli chcesz mieć pewność, że na pewno zdążysz, zalecamy zabrać się do pracy z ok. 2-tygodniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu zyskasz pewność, że nie będzie trzeba spieszyć się z żadną czynnością, a gotowy wyrób będzie mieć jeszcze czas na to, by chwilę odpocząć po wędzeniu, co również wpłynie na jego smak.