W dzisiejszych czasach w domach jednorodzinnych oprócz tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania coraz częściej spotyka się różnego rodzaju inne instalacje grzewcze. Wśród nich znajdują się miedzy innymi: ogrzewanie podłogowe, pompy ciepła czy wentylacje mechaniczne. Każda instalacja prawidłowo dobrana pod dany budynek jest w stanie wydajnie ogrzewać wnętrze. Warto również zaznaczyć, iż tylko i wyłącznie prawidłowy montaż instalacji grzewczych jest w stanie zagwarantować wydajną, energooszczędną prace przez wiele lat. Dlatego też warto tego rodzaju montaż instalacji zlecić specjalistycznej firmie. Tego rodzaju firmą zdecydowanie jest przedsiębiorstwo GFI. Działalność firmy obejmuję montaż oraz serwis instalacji z zakresu techniki grzewczej i sanitarnej. Oferuje ono kompleksowe usługi z zakresu wyższej wymienionych instalacji grzewczych. Dzięki długoletniemu doświadczeniu w branży instalacje wykonane przez to przedsiębiorstwo cechują się długoletnią bezawaryjną pracą.
Technika grzewcza Bydgoszcz
Technika grzewcza zawiera wszystkie urządzenia wchodzące w skład układu hydraulicznego kotłowni, układu odprowadzenia spalin oraz układu automatyki. Głównymi produktami wchodzącymi w skład techniki grzewczej są kotły grzewcze, kolektory słoneczne, pompy ciepła, systemy ogrzewania płaszczyznowego, grzejniki i niezbędna armatura. Odpowiednia obsługa urządzeń pozwala na długotrwałą i bezawaryjną prace przez wiele lat. Wśród nowoczesnych instalacji grzewczych warto wyróżnić pompy ciepła, które wraz z instalacją fotowoltaiczną pozwalają na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania budynku. Tego rodzaju połączenie jest dość kosztowym wydatkiem na początku inwestycji, jednak w szybkim tempie spłaca się poprzesz dużą oszczędność energii. Dlatego też są coraz częściej spotykaną metodą ogrzewania domów.
Technika grzewcza
Wśród najpopularniejszych typów instalacji grzewczych znajdują się:
- Ogrzewanie gazowe za pomocą kotłów kondensacyjnych lub zwykłych,
- Instalacje grzewcze zasilane paliwami stałymi (węglem, pelletem czy drewnem),
- Pompy ciepła– powietrzne, gruntowe, wodne lub powietrzno-wodne,
- Elektryczne – ogrzewanie akumulacyjne lub konwekcyjne, kotły elektryczne, ogrzewanie podłogowe,
Centralne ogrzewanie
Instalacja centralnego ogrzewania to jedna z podstawowych instalacji w każdym domu. Polega na jednoczesnym ogrzewaniu wielu pomieszczeń z jednego źródła ciepła. W zależności od rodzaju paliwa oraz elementów systemu wyróżnia się różne typy podłączenia:
- Instalacja grawitacyjna centralnego ogrzewania – zasada działania ogrzewania grawitacyjnego polega na wykorzystaniu zjawiska zmiany gęstości wody wywołanej zmianą jej temperatury. Wykonuje się je z rozdziałem górnym lub dolnym.
- Instalacja pompowa centralnego ogrzewania – w tego typu instalacji przepływ wody wymusza pompa obiegowa, która pokonuje opór przepływu wody w instalacji zwiększając swobodę rozprowadzenia całej instalacji. Dodatkowo średnice przewodów mogą być mniejsze niż w typie grawitacyjnym, a mniejsza bezwładność cieplna daje możliwość montażu grzejnika poniżej kotła centralnego ogrzewania. Szybszy jest również rozruch instalacji.
- Instalacje ogrzewania płaszczyznowego – opiera się na spiralach grzejnych w odpowiednio zaprojektowanych przegrodach i układach. W zależności od usytuowania płaszczyzny grzejnej rozróżniamy ogrzewanie podłogowe, ścienne oraz sufitowe.
Kotłownie Bydgoszcz
Kotłownia jest pomieszczeniem znajdującym się w budynku, niekoniecznie mieszkalnym, które jest przeznaczone do instalacji kotła grzewczego określonego rodzaju oraz urządzeń grzewczych. Kotłownia, czyli pomieszczenie przeznaczone na piec, kanały wentylacyjne oraz na zasobnik ciepłej wody użytkowej lub ewentualnie również na składowanie opału, powinna być dobrana pod kątem danego sposobu ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Przedsiębiorstwem, które wykonuje budowę kotłowi przemysłowych, gazowych jest przedsiębiorstwo GFI z Bydgoszczy.
Budowa kotłowni
Kotłownia to miejsce, w którym umieszczany jest piec zasilający cały system ogrzewania. Może tam się znaleźć również zbiornik na ciepłą wodę podgrzewaną z paneli słonecznych. Zgodnie z prawem budowlany kocioł na olej bądź paliwo stałe powinien zostać zamontowany w osobnym wydzielonym pomieszczeniu. Piece gazowe niekoniecznie muszą być umieszczane w osobnych pomieszczeniach. Decyzja zależna jest od konkretnego przypadku. Przepisy określają także, jakie wymiary powinna mieć kotłownia, gdzie powinna być zlokalizowana a także, jaka wentylacja powinna zostać zastosowana. Kotłownia w domu jednorodzinnym z fotowoltaiką czy piecem gazowym może mieć niewielką powierzchnię, a i tak doskonale spełni swoje zadanie.