
Chcesz kupić mieszkanie, ale nie jesteś pewien, czy bardziej opłaca Ci się mieszkanie od dewelopera, czy też z rynku wtórnego? To jedna z największych wątpliwości, z jaką muszą zmierzyć się osoby, pragnące zakupić własne mieszkanie. Sprawdź zatem, która opcja opłaca się bardziej – mieszkanie od dewelopera czy z drugiej ręki.
Koszty mają znaczenie – ale czy zawsze?
Zdecydowana większość osób, które decydują się na kupno mieszkania, finansuje je przy pomocy kredytu hipotecznego. Przez to cena za mieszkanie odgrywa jeszcze większe znaczenie. Oczywiście dziś znacznie lepszym rozwiązaniem jest cierpliwość i posiadanie jak największych oszczędności, choć nie każdy wybiera taką ścieżkę. Która opcja opłaca się bardziej pod względem finansowym – deweloper Bydgoszcz czy mieszkanie z rynku z drugiej ręki? To oczywiste, że mieszkanie z rynku pierwotnego wykonane przez dewelopera wiąże się z większymi kosztami niż te z rynku wtórnego. Jednak, czy to oznacza, że lepiej wybrać opcję z drugiej ręki? Kluczowe jest to, aby zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:
- metraż,
- stan budynku, korytarzy oraz samych pomieszczeń,
- stan rur,
- stan podłogi oraz okien itd.
Może się okazać, że mieszkanie z rynku wtórnego jest faktycznie tańsze, jednak wymaga zainwestowania większych pieniędzy w remont. Do tego w takim przypadku pojawia się znacznie większe ryzyko poważnych i nagłych awarii lub napraw w mieszkaniu.
Różnica w cenie pomiędzy mieszkaniami od dewelopera z Bydgoszczy a takim z drugiej ręki może wynieść nawet 15-20%. Przy czym koszty związane z prowizją, opłatami kredytu, notariuszem, a czasem też opłaty dla pośrednika są znacznie wyższe w przypadku rynku wtórnego w porównaniu do mieszkania od dewelopera. Różnica może wynieść w tym przypadku ok. 5%.
Wyższy standard i dopasowanie do swoich potrzeb kontra dogodna lokalizacja
Przyjęło się, że mieszkania z rynku wtórnego położone są w lepszej lokalizacji niż te z rynku pierwotnego. W końcu powstały znacznie wcześniej i to wokół nich były budowane kolejne punkty, takie jak sklepy, urzędy, parki itp. Nie jest to żelazna zasada, ale mieszkania deweloperskie znacznie częściej powstają na obrzeżach miast, bo to właśnie tam są wolne grunty pod budowę. Dla niektórych osób może to być wada, a dla innych zaleta, gdyż zyskają większy spokój. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, żeby jeszcze przed zakupieniem mieszkania sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego na najbliższe lata w miejscu, gdzie ma znaleźć się mieszkanie. Dzięki temu dowiesz się, czy w tej dotychczas spokojnej lokalizacji ma powstać droga szybkiego ruchu lub też supermarket bądź kolejne mieszkania i domy jednorodzinne.
Kiedy nie chcesz przeprowadzać gruntownych remontów i cenisz sobie wyższy standard, to zdecydowanie zdecyduj się na mieszkanie deweloperskie. Winda, podziemny parking, taras na dachu, fotowoltaika i wiele tego typu udogodnień są dziś domeną nowych mieszkań z rynku pierwotnego. Znacznie rzadziej są dostępne w przypadku rynku wtórnego.