
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Alimenty na dziecko nie są ustalane raz na zawsze. W ciągu wielu lat, przez które trwa obowiązek alimentacyjny sytuacja dziecka i rodzica zmienia się wielokrotnie. Zmiany te powinny przekładać się także na wysokość comiesięcznych świadczeń alimentacyjnych. Jak więc uzyskać podwyższenie alimentów na dziecko i kiedy jest to możliwe?
Wysokość alimentów – co mówi prawo?
Odpowiedź na pytanie, kiedy możliwe jest podwyższenie alimentów, zawarta jest w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Jak wskazuje adwokat rodzinny Wrocław, zgodnie z przepisami tego Kodeksu, wysokość alimentów zawsze zależy od dwóch czynników: usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego do ich otrzymania oraz zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego do świadczeń alimentacyjnych. Zawsze zmiana parametrów określających te sytuacje oznacza, że wysokość świadczeń alimentacyjnych powinna się zmienić, a więc ulec podwyższeniu lub obniżeniu.
Oczywiście, na co zwraca uwagę adwokat Wrocław, wskazane powyżej przesłanki ustalania wysokości alimentów mają charakter oceny. Mówiąc inaczej, są one sformułowane na tyle ogólnie, że sąd ma szerokie możliwości badania konkretnego przypadku – a więc położenia zarówno dziecka, jak i rodzica, który ma świadczyć na jego rzecz alimenty. Zasada jest jednak bardzo prosta.
Gdy rosną wydatki, rosną także alimenty
Kiedy wzrastają potrzeby dziecka lub finansowe możliwości jego rodzica, alimenty powinny zostać podwyższone. Sądy rodzinne – rozstrzygające sprawy o alimenty – przeważnie wychodzą z założenia, że potrzeby dziecka wzrastają wraz z jego wiekiem. Innymi słowy: im starsze dziecko, tym więcej rodzic musi łożyć na jego utrzymanie. Pójście do przedszkola lub szkoły, dodatkowe zajęcia sportowe bądź korepetycje, konieczność podjęcia leczenia czy zwyczajne zmiany garderoby przy dynamicznym rozwoju – to tylko niektóre z szeregu okoliczności potwierdzających, że rzeczywiście z potrzeby dziecka rosną wraz z wiekiem.
Poza tym dziecko ma zawsze prawo żyć na takim samym poziomie materialnym, jakie jego rodzice. Dlatego, kiedy zwiększają się ich możliwości materialne, mają obowiązek płacić proporcjonalnie wyższe alimenty. Warto w tym kontekście przypomnieć, że w sprawach alimentacyjnych nie liczy się to, ile zarabia rodzic, ale jakie są jego możliwości zarobkowe. Tym samym niepodejmowanie pracy bądź wykazywanie niskich zarobków nie oznaczają, że można płacić niskie alimenty bądź w ogóle uchylić się od tego obowiązku.
Jak podwyższyć alimenty?
Do podwyższenia alimentów może dojść na dwa sposoby: dobrowolnie, gdy sam rodzic decyduje się płacić więcej lub na mocy orzeczenia sądu. W drugim przypadku trzeba złożyć w sądzie rodzinnym i opiekuńczym pozew o podwyższenie alimentów, argumentując w nim w jaki sposób sytuacja dziecka, lub rodzica uległa zmianie od czasu, gdy po raz ostatni ustalano wysokość świadczeń alimentacyjnych. Z pewnością sporą pomocą przy pisaniu takiego pozwu, a następnie przy prowadzeniu sprawy jest adwokat zajmujący się sprawami rodzinnymi.