
Wybór odpowiedniego tła to szybki sposób na poprawienie jakości wykonywanych zdjęć. Tło nie powinno tłumić obiektu, który fotografujemy, a jedynie korzystnie go podkreślać. Fotografie z rozpraszającym otoczeniem wyglądają amatorsko i niechlujnie. Natomiast przemyślane i starannie dobrane tło natychmiast poprawia kompozycję oraz dodaje ujęciu znaczenia i głębi. Niestety łatwo zapomnieć, że jest ono istotną częścią kadru. Dlatego koniecznie znajdź czas na zadbanie o ten element sztuki fotografowania, a dzięki temu otworzą się przed tobą nowe możliwości.
Jak wybrać odpowiednie tło.
Tło tworzy podstawę całej kompozycji. Efektowne otoczenie uzupełnia historię i pomaga ulepszyć Twoje zdjęcie. Dlatego fotografując, skoncentruj się zarówno na tle, jak i na obiekcie. W końcu jest ono częścią obrazu i często jest czynnikiem stanowiącym o różnicy między zwykłym ujęciem a doskonałą kompozycją.
Użyj tła, aby wyróżnić temat w określonym kontekście. Na szczęście znalezienie odpowiedniego tła nie jest trudne. Przeczytaj poniższe porady, i przetestuj konkretne opcje. Wkrótce nauczysz się, jak oceniać i identyfikować te, które są odpowiednie dla Twojej kompozycji.
- Zachowaj prostotę
Szczegóły w tle często konkurują z głównym obiektem o uwagę. Dlatego jeśli stwierdzisz, że otoczenie jest zbyt bogate, umieść obiekt przed gładką ścianą, niebem lub czymś równie prostym. Tego typu otoczenie pozwoli skupić uwagę na przedmiocie i wyeksponuje jego najważniejsze cechy.
- Wypełnij kadr
Czasami wypełnienie całego kadru obiektem to ciekawy sposób na pracę z tłem. Zbliżenie często pomaga uniknąć niepotrzebnych i rozpraszających uwagę elementów. Upewnij się tylko, że obiekt, który fotografujesz, dobrze współpracuje z tą techniką i że nie usuwasz istotnej części obrazu.
- Stwórz wrażenie głębi za pomocą linii
Linie są często wykorzystywane w efektownych kompozycjach, zwracając uwagę widza na obiekt. Użyj linii w tle, aby stworzyć wrażenie ruchu na obrazach lub oddać wrażenie odległości, lub głębi. Zbiegające się linie znikające w oddali są doskonałym przykładem, który wzmaga skupienie widza na głównym temacie zdjęcia.
Oczywiście należy także uważać, aby uniknąć linii, które w niezamierzony sposób znalazły się w kadrze. Przykładowo unikaj linii horyzontu lub linii telefonicznych biegnących bezpośrednio za głową fotografowanej osoby. Tego typu kompozycja zaburza uwagę widza i w ostateczności psuje wygląd zdjęcia
- Użyj kontrastowego tła
Kontrastujące tło to świetny sposób na dodanie dramaturgii obrazowi. Dla większości ludzi kontrast kojarzy się z czernią i bielą. Chociaż kontrast tonalny jest łatwiejszy do wykrycia na obrazach czarno-białych, to występuje on również w kolorze. Dlatego komponując sceną, szukaj tła zawierającego różne odcienie i barwy. Użyj kolorów, które kontrastują z tematem, aby zwiększyć atrakcyjność wizualną zdjęć.
- Rozmyj tło
Jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie z rozpraszającym tłem jest jego rozmycie. Istnieje jeden prosty sposób na osiągnięcie tego efektu. Dostosuj głębię ostrości, używając szerokiej przysłony i pozostaw pewną odległość między obiektem a tłem. Im większa odległość zostanie ustalona, tym większe będzie rozmycie. Zacznij od przysłony około f/18 i stopniowo ją zmniejszaj. Po osiągnięciu przysłony f/4 zauważysz, że tło zaczyna się rozmywać.
- Wykorzystaj tło do opowiedzenia swojej historii
Najciekawsze zdjęcia zawsze opowiadają historię. Tła to świetny sposób na ulepszenie obrazów i opowiedzenie historii. Niezależnie od tego, czy jesteś na zewnątrz, czy w słabo oświetlonym pomieszczeniu, włączenie tła kompozycji pomoże ustawić scenę.
Niezależnie od tego, czy fotografujesz produkt, robisz portret rodzinny lub fotografujesz modelkę, nie ograniczaj się do jednego tła. Dostępnych jest wiele ciekawych opcji. Muślin, bezszwowy papier, winyl, z tego wszystkiego możesz stworzyć wysokiej jakości tło. Wszystko zależy od tematu i dynamiki, jaką chcesz uzyskać na zdjęciu.
Bezszwowy papier doskonale nadaje się do tworzenia gładkiego, czystego tła. Wystarczy zawiesić jego rolkę na stojaku i gotowe. Ale papier to nie tylko białe tło. Możesz łatwo eksperymentować z wieloma różnymi odcieniami, aby uzyskać niepowtarzalny wygląd, który pasuje do Twojego modela lub fotografowanego przedmiotu.
Jaki kolor najlepiej wybrać? Przez dziesięciolecia wielu fotografów używało trzech kolorów jako tła: białego, szarego i czarnego. Szary kolor ma tendencję do skupiania uwagi na obiekcie. Świetnie sprawdza się w fotografii portretowej. Czarny dodaje tajemniczości i tworzy klasyczny wygląd, który zawsze jest stylowy.
Bezszwowy papier idealnie nadaje się do sesji produktowych i komercyjnych, w których tło ma kluczowe znaczenie dla eksponowania produktu.
Winyl jest stosunkowo ciężki i wymaga trochę pracy przy ustawianiu, więc nie zawsze nadaje się do robienia zdjęć w plenerze. Pozostaje jednak preferowanym tłem dla wielu fotografów, którzy kochają klasyczny wygląd, jaki nadaje scenie.
Do romantycznych zdjęć wypróbuj muślin. Tkanina ta wykonana jest w 100% z bawełny o gęstym splocie. Muślin można zawiesić na stojaku lub po prostu rzucić na drzwi, lub krzesło. Miękka i ciepła tkanina, wprowadzi poczucie romantyzmu i stworzy wspaniałe tło portretowe.
Pamiętaj, że najlepsze ujęcia warto zamienić w papierowe odbitki w jednym z fotolabów, np. tu: https://www.fotocentrum.eu/wywolywanie-zdjec.html Wywoływanie zdjęć online to najlepszy i najtańszy sposób na wydrukowanie dużej ilości fotografii.
Polecamy.