
Transplantacja włosów jest zabiegiem, do którego należy się odpowiednio przygotować. Wymaga on nie tylko odpowiednich nakładów finansowych, ale także wykonania szeregu badań diagnostycznych i dokładnej identyfikacji przyczyny łysienia. Dlatego, gdy już przeszczep włosów został przeprowadzony, warto zadbać o nową fryzurę we właściwy sposób, aby zwiększyć szanse na trwałość i efektowność wykonanego zabiegu.
Transplantacja włosów – tuż po zabiegu
Przeszczep włosów nie jest zabiegiem wymagającym hospitalizacji i zwykle pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Nie oznacza to jednak, że możesz od razu wrócić też do poprzedniego trybu życia. Szybka rekonwalescencja, a także trwałość efektów zabiegu, będzie wymagać od Ciebie zastosowania się do zaleceń, udzielonych Ci w klinice.
Po zabiegu skóra biorąca udział w przeszczepie może być opuchnięta, a okolice tych miejsc tkliwe i bolesne. Możesz też odczuwać dyskomfort, pieczenie lub swędzenie. W miejscach przeszczepu zapewne założone zostaną opatrunki, a dbanie o higienę ran jest konieczne do uniknięcia nadkażenia ich i rozwoju infekcji.
Zmianie, przynajmniej w czasie procesu gojenia, musi też ulec tryb życia oraz stosowana dieta. Konieczne jest unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, ekspozycja skóry na promienie słoneczne czy korzystanie z sauny. W pierwszych dniach nie należy też nadmiernie moczyć miejsc przeszczepu, a drapanie ich i pocieranie jest całkowicie zabronione.
Z diety warto wykluczyć produkty mające wpływ na układ krwionośny, podnoszące ciśnienie i rozrzedzające krew.
Nie wpadaj w panikę, jeśli zauważysz, że nowo przeszczepione włosy zaczynają wypadać. To zwykle normalny cykl w procesie gojenia. Już niebawem, w ich miejscu powinny pojawić się nowe odrosty, które z czasem zamienią się w gęstą czuprynę. Uzbrój się jednak w cierpliwość, ponieważ finalny efekt zabiegu może być widoczny najwcześniej po 6 miesiącach, a często nawet dopiero po 12.
Pielęgnacja włosów po przeszczepie
Transplantacja włosów z całą pewnością kosztowała Cię nie tylko sporo nakładów finansowych, ale i stresu. Decydując się na ten zabieg pokładasz w nim wiele nadziei, dlatego przyłóż się do utrzymania jego efektów.
Włosy po przeszczepie nie wymagają co prawda specjalistycznej pielęgnacji zwłaszcza, gdy proces gojenia i odbudowy dobiegnie końca, jednak należy pamiętać o tym, by ograniczyć pewne zabiegi, które na włosach zdrowych, u osób nie zmagających się z problemem łysienia, nie wywarłyby specjalnie negatywnych skutków.
Ogranicz stylizację wykorzystującą wysokie temperatury – prostownice, lokówki, suszenie gorącym powietrzem. Takie działania osłabiają włosy i mogą prowadzić do ich wypadania. Stosuj też szampony i odżywki, dedykowane wrażliwym włosom – w klinice transplantacji włosów z pewnością otrzymasz rekomendacje odpowiednich preparatów i kosmetyków. staraj się też nie upinać włosów w mocno ściągnięte koki, warkocze czy „końskie ogony”. Nie szarp też włosów w czasie czesania i staraj się unikać czesania na mokro, a jeśli to konieczne, stosuj w tym celu grzebień z szerokim rozstawem zębów.
Pamiętaj, że po przeszczepie Twoje włosy będą wymagały od Ciebie wiele cierpliwości, wyrozumiałości i delikatności. Jeśli jednak im to okażesz, z całą pewnością odwdzięczą się upragnioną, bujną fryzurą!