
Ogrzewanie podłogowe jest jednym z kilku rodzajów ogrzewania domu i zyskuje coraz większa popularność. Nic w tym dziwnego, gdyż takie ogrzewanie posiada szereg zalet i korzyści. Wśród typów ogrzewania podłogowego wyróżnić można dwa rodzaje: ogrzewanie wodne oraz ogrzewanie podłogowe elektryczne. Wodne ogrzewanie podłogowe jest jednym z najczęściej wybieranych rodzajów ogrzewania.
Zalety ogrzewania podłogowego
Do zalet ogrzewania podłogowego zaliczyć można: równomierny rozkład ciepła, brak cyrkulacji, oszczędności oraz duży komfort użytkowania poprzez brak grzejników i możliwość wykorzystania większej ilości powierzchni ścian do innowacyjnej aranżacji wnętrza pomieszczenia. Ten rodzaj ogrzewania podłogowego składa się z zamieszczonych pod podłogą rur, w których krąży woda.
Montaż instalacji grzewczych m.in. ogrzewania podłogowego wodnego jest dość kosztowną inwestycją, jednak przy prawidłowej instalacji jest gwarancją trwałości i długoletniej bezawaryjnej pracy. Drugim rodzajem ogrzewania podłogowego jest elektryczne ogrzewanie podłogowe. Ten rodzaj ogrzewania podłogowego jest zazwyczaj polecany, jako uzupełnienie dotychczas wykorzystywanego systemu grzewczego.
Zamontowane pod podłogą maty grzewcze, wykonane z materiałów o specjalnym oporze elektrycznym przewodzą prąd, nagrzewają się i oddają ciepło do otoczenia oraz cechują się idealną izolacją termiczną. Temperatura jest regulowana przy użyciu termostatu, dzięki czemu każdy użytkownik jest w stanie dopasować optymalną temperaturę dla siebie, gwarantującą niezwykły komfort cieplny.
Artykuł napisany przy współpracy z firmą https://proterm.info.pl/
Ogrzewanie podłogowe plus fotowoltaika
Podłogowe ogrzewanie eklektyczne podobnie jak instalacja wodna pozostaje niewidoczne i jest gwarancją równomiernego rozkładu temperatur. Warto również dodać, iż elektryczne ogrzewanie podłogowe połączone z instalacją fotowoltaiczną to sposób na jeszcze tańsze i bardziej ekologiczne zapewnienie komfortowej temperatury w każdym pomieszczeniu. Dlatego zawsze przy montażu ogrzewania podłogowego warto zastanowić się nad montażem paneli fotowoltaicznych, które w jeszcze większym stopniu wpływają na ograniczenie zużycia energii elektrycznej.
Panele fotowoltaiczne są najdroższe w zakupie, jednak dzięki prawidłowemu wykorzystaniu są w stanie zwrócić ich koszt na przestrzeni kilku lat. Innym korzystnym rozwiązaniem w przypadku ograniczenia kosztów energii jest zastosowanie pompy ciepła. Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe to jeden z najefektywniejszych energetycznie i korzystnych cenowo systemów grzewczych dla nowoczesnego budownictwa. Wśród minusów ogrzewania podłogowego wyróżnić można m.in wyższy koszt instalacji podłogówki w porównaniu do centralnego ogrzewania, który cechuje się niskim kosztem instalacji oraz konieczność skucia części podłogi w przypadku wystąpienia awarii.
Koszt ogrzewania podłogowego
Koszt ogrzewania podłogowego w dużej mierze zależy od jakości wybranych materiałów, a także kosztów wykonawców, które są niezwykle zróżnicowane. Ogrzewanie podłogowe pozwala na zachowanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Koszty wykonania, jakie należy przeznaczyć, aby zamontować ogrzewanie podłogowe zasadniczo można podzielić na dwa główne źródła. Pierwszym z nich jest wszystko, co związane z zakupem materiałów i elementów instalacji.
Do drugiej grupy zaliczamy z kolei koszty robocizny, czyli wynagrodzenie specjalistów odpowiedzialnych za sprawne i fachowe zamontowanie oraz uruchomienie tzw. podłogówki. To ile kosztuje ogrzewanie podłogowe za metr zależy od wielu czynników. Cena montażu składa się z kilku podstawowych elementów, takich jak wielkości danego pomieszczenia oraz jakości wykonania poszczególnych materiałów. W szczególności wielkość pomieszczenia ma znaczący wpływ na to ile kosztuje ogrzewanie podłogowe w domu jednorodzinnym lub wielorodzinnym. Średnia cena materiałów w przypadku ogrzewania wodnego może wynosić w granicach 80zł – 180zł za metr kwadratowy, natomiast w przypadku ogrzewania elektrycznego z przewodami średni koszt instalacji ogrzewania wynosi 90zł – 300 zł za m2. Koszty montażu wahają się w granicach 20zł – 100zł za m2, zależą od stopnia skomplikowania inwestycji. Jakość wykonania materiałów i robocizny zależy od właściwego wyboru odpowiedniej, fachowej firmy zajmującej się montażem ogrzewania podłogowego. Z tego względu cena ogrzewania podłogowego może się różnić dlatego, że dostępnych jest wiele specjalistycznych firm zajmujących się montażem tego typu systemu ogrzewania i to ile kosztuje podłogówka zależne jest od poszczególnych firm. Ważnym aspektem w przypadku ogrzewania podłogowego jest zakup dodatkowych materiałów oraz wykonanie wylewki.
Od czego zależy prawidłowe działania podłogówki?
Na jej właściwe funkcjonowanie składa się kilka podstawowych elementów. Przede wszystkim wylewka na ogrzewanie podłogowe powinna dobrze pokryć wszystkie rurki grzewcze, a także świetnie przewodzić ciepło. Ogrzewanie podłogowe może także współpracować z innymi systemami grzewczymi. Mogą się one różnić w zależności od różnicy temperatur. Możliwe jest zastosowanie np. nowoczesnego kotła gazowego, kotła na ekogroszek czy tradycyjnego pieca węglowego. Taka instalacja wymaga zastosowania układu, który będzie gorącą wodę z kotła mieszał z zimną wodą aż do uzyskania temperatury obiegu w podłodze.