Piaskowiec to materiał wykorzystywany chętnie w budownictwie oraz wykańczaniu wnętrz. Nic dziwnego, ponieważ wiele zastosowań daje niemal nieskończony katalog możliwości wprowadzenia go do własnego domu. Jakie są zalety i możliwości wykorzystania piaskowca w obrębie fasady?
Czym jest piaskowiec?
Piaskowiec to rodzaj naturalnego kamienia, który powstaje w wyniku złączenia różnych minerałów, np. kwarcu z dodatkiem spoiwa krzemionkowego. W naturalnych warunkach piaskowiec może mienić się różnymi kolorami – od białego, brązowego, szarego, aż po bardziej wyrazisty – żółty, czerwony oraz czarny. Piaskowiec układający się barwnymi warstwami to wyjątkowo efektowny sposób na ozdobienie własnego domu. Dla fanów bezpieczniejszych i bardziej stonowanych rozwiązań jest też piaskowiec jednolity, który nadaje się jako kamień elewacyjny.
Jakie są rodzaje piaskowców?
Są różne rodzaje piaskowca, które zależą od tego, jakie minerały oraz spoiwa go tworzą. Można wyróżnić między innymi piaskowiec arkozowy o różowym, czerwonawym lub szarym zabarwieniu, w składzie którego dominują skalenie. Piaskowiec szarogłazowy odznacza się ciemnym barwieniem, a piaskowiec kwarcytowy jest biały lub żółty i 80% jego składu to kwarc.
Jest też inny podział rozróżniający piaskowiec ze względu na metodę obróbki kamienia. Piaskowiec szlifowany to gładki surowiec stosowany zazwyczaj we wnętrzach. Piaskowiec polerowany to rodzaj dekoracyjnego kamienia, który lśni i przypomina marmur. Natomiast piaskowiec łupany dostępny jest na przykład w formie okładzin i stosuje się go do wykańczania elewacji.
Piaskowiec – cechy charakterystyczne
Piaskowiec jest łatwy w obróbce i ze względu na swój efektowny charakter doskonale prezentuje się zarówno we wnętrzach, jak i na fasadzie budynków. Jego dużym atutem są też stosunkowo niskie koszty zakupu i obróbki tego materiału. Lekkie formy piaskowca stosuje się we wnętrzach, natomiast zbity piaskowiec służy często jako materiał na elewacje.
Piaskowiec dzięki swoim wyjątkowym właściwościom fizycznym i chemicznym jest odporny na ogień, wpływ niskiej temperatury oraz niszczycielskie działanie kwasu. Porowata struktura piaskowca sprawia natomiast, że materiał jest elastyczny, łatwo poddaje się obróbce, a także chłonie wodę. To ostatnie sprawia, że konieczna w utrzymaniu piaskowca w najlepszej kondycji jest regularna impregnacja tego surowca zwłaszcza na elewacji, gdzie będzie miał kontakt z wodą.
Piaskowiec tylko ze sprawdzonego źródła
Interesują Cię wykończenia z wykorzystaniem piaskowca i chcesz znaleźć podmiot, który umożliwi Ci stworzenie wyjątkowej fasady? Firma PIASMAR to przedsiębiorstwo z ponad 30-letnim doświadczeniem i wiele interesujących informacji na jego temat znajdziesz na stronie: http://piasmar.com/.
Piaskowiec wydobywany w kopalni piaskowca przerabiany jest na kamień murowy, kostkę brukową, bloki czy też okładzinę murową. Kolejny etap produkcji odbywa się już w zakładzie przeróbczym nieopodal Ząbkowic Śląskich. W tym miejscu z kamiennych bloków wykonywane są parapety, schody, elementy toczone, ścieżki ogrodowe, donice, stoły, fontanny czy też płytki elewacyjne.