Wełna merynosów podbija rynek odzieżowy. Jest wykorzystywana przy produkcji ubrań sportowych, casualowych swetrów, kardiganów, czapek, szalików, kurtek, a nawet dziecięcych spodenek, czy body. Choć produkty z wełny merino do tanich nie należą, te naturalne włókna zapewniają wygodę i bezpieczeństwo. Dlaczego włókna z merynosów są tak wyjątkowe?
Czym charakteryzuje się wełna merino?
- Skąd pochodzi wełna merynosów?
- Jakie są zalety wełny merino
- Ubranka dla dzieci z włókien merino – dlaczego to idealne produkty dla najmłodszych?
- Jak pielęgnować odzież z wełny merynosów?
Wełna merino – skąd pochodzi?
Wełna merino to naturalne włókna pochodzące z runa owiec rasy merynos, które są hodowane w górzystych terenach Nowej Zelandii, gdzie dotarły z Azji. Latem temperatura osiąga tam nawet 40 stopni Celsjusza, zimą zaś spada do -30 stopni. Owce szybko się przystosowały do ekstremalnie zmiennych warunków panujących w Nowozelandzkich Górach, dzięki naturalnym właściwościom ich runa. Jest ono niezwykle gęste, a jednocześnie pojedyncze jego włókna są bardzo cienkie i sprężyste (cieńsze od ludzkiego włosa), swoją strukturą przypominając pajęcze nici. Tym właśnie różnią się od włókien tradycyjnej wełny, które są grube, mało sprężyste i mogą podrażniać delikatną skórę ze względu na swoją strukturę.
Zalety wełny merynosów – dlaczego jest tak wyjątkowa?
Czym wyróżnia się wełna merynosów i dlaczego jest tak wyjątkowa? Oto cechy, dzięki którym ubrania z wełny merino zapewniają komfort i wygodę.
- Zdolność termoregulacji – włókna merino gromadzą powietrze, tworząc idealną warstwę termoizolacyjną, chroniącą przed skokami temperatur. Latem chronią przed przegrzewaniem, zimą zaś przed zmarznięciem.
- Oddychające – delikatne, a zarazem gęste włókna zapewniają świetną przepuszczalność powietrza.
- Absorbują wilgoć – hydrofilowo-hydrofobowa struktura włókien umożliwia szybkie wchłanianie i izolowanie od ciała wilgoci, chroniąc przed przepoceniem.
- Elastyczne – dzięki odmiennej budowie włókien wełny merynosów, przypominającej pajęczą nić, ubrania z nich robione cechują się dużą elastycznością, bez konieczności dodawania sztucznych włókien, zachowują na długo swój kształt i estetyczny wygląd.
- Miękkie – wełna merynosów jest bardzo delikatna i miękka w dotyku.
- Antybakteryjne i odporne na zapachy – przewiewność i skuteczne odprowadzanie wilgoci powoduje, że wełna merynosów hamuje rozwój bakterii, jest antybakteryjna, a co się z tym wiąże, dłużej pozostaje świeża i pachnąca.
- Antystatyczne – kolejną zaletą jest odporność na elektryzowanie się, nie przyciąga kłaczków i kurzu, przez też mniej się brudzi.
- Chronią przed promieniami UV – dzięki budowie włókien odzież z merino chroni przed promieniami UV.
Dlaczego wełna merino to idealne włókna na dziecięce ubranka?
Ubranka z wełny merino to najlepszy wybór dla najmłodszych na różne pory roku. Na stronie Bebe Concept https://www.bebeconcept.pl/collections/polecane-merino znajdziesz szeroki wybór body, spodenek, sweterków, czapeczek i szalików dla młodszych i starszych dzieci. Ubranka z włókien merino doskonale się sprawdzą dla noworodków i niemowląt, których organizm ma jeszcze problem z dostosowywaniem się do różnych skoków temperatury. Właściwości termoregulacyjne włókien wełny merynosów zapewnia im komfort cieplny zarówno, gdy jest chłodno, jak i ciepło na dworze.
Oddychający materiał, który odprowadza wilgoć, chroni przed przepoceniem się malucha i powstawaniem swędzących potówek. Warto również podkreślić, że wełna z merynosów, jest niezwykle miękka i delikatna w dotyku, nie podrażnia więc wrażliwej skóry malucha.
Pielęgnacja odzieży z włókien merynosów – co warto wiedzieć?
Kolejną zaletą ubrań z wełny merynosów jest łatwość ich pielęgnacji. Ze względu na łuskowatą strukturę włókien odzież mniej się brudzi. Jeśli nie dojdzie do powstania poważnych plam i zabrudzeń, ubrania wystarczy przewietrzyć, bez konieczności prania, dzięki temu doskonale się nadają na różne wyjazdy i podróże.
Jeśli jednak konieczne będzie upranie rzeczy z wełny merino, wystarczy wrzucić je do pralki na program prania ręcznego lub prania wełny. Należy jednak pamiętać, że takie ubrania trzeba suszyć na płasko.