W zamiarze uprawę pysznych jagód, jakimi są borówki amerykańskie, musimy się przygotować na kilka ważnych kroków ku dobrej uprawie tej rośliny. Borówki są niezwykle smaczne i można je wykorzystać do wielu deserów, ciast, czy innych posiłków. Rozróżnia się kilka odmian borówki, w tym Earlublue i Bluecrop. Są to odmiany rozwijające się w strefach odporności roślin 6-10, gdzie są kompaktową alternatywą dla upraw w sadach. Najlepsze są dla nich gleby kwaśne o pH 5,0 – 5,5. Istnieje również sposób na zakwaszenie gleby, jednakże należy podchodzić do tego z ostrożnością, a jest to podlewanie gleby octem. Nie można jednak nadużywać tego sposobu, by nie doprowadzić do destrukcji roślin.
Spis Treści
- Zakwaszanie wody do podlewania borówki Octem
- Rodzaj octu do zakwaszania gleby pod borówki
- Wymagania uprawowe i podlewanie borówki
- Potencjalne problemy podczas zakwaszania wody
- Jak sprawdzić kwasowość gleby pod uprawę borówek amerykańskich?
- Prawidłowe pH gleby pod uprawę borówki
- Inne metody zakwaszania gleby pod borówki
Zakwaszanie wody do podlewania borówki Octem
Ocet jest substancją wykorzystywaną na wiele sposobów, zarówno w kuchni, jak i w sprzątaniu, a także w ogrodnictwie znalazł swoje zastosowanie. Jest bardzo kwaśny, a jego pH wynosi od 2,3 do 3,4, w zależności od rodzaju octu. Jeśli go nie rozcieńczymy i nie będziemy używać ostrożnie, możemy w łatwy sposób doprowadzić do poparzenia roślin, a zwłaszcza ich korzeni. Należy go więc rozpuścić w wodzie, w proporcjach: 1/2 do 2 łyżek stołowych octu rozcieńczonego w 1 galonie wody. Zwiększy to kwasowość gleby bez ingerencji dla innych roślin posadzonych w pobliżu borówki. Ocet powinien być jednak dobrze dobrany, by nie narazić na przykre skutki innych roślin, zwierząt domowych i dzikich.
Jaki rodzaj octu wybrać do zakwaszenia gleby pod borówki?
Jak wcześniej wspomnieliśmy, należy wybrać odpowiedni ocet do gleby, na której rosną nasze borówki. Otóż ten ocet, który chcemy użyć do zakwaszenia gleby, powinien być dość słaby. Mocny ocet, może uszkodzić nasze drzewka. Ocet, który jest używany w kuchni, czyli spożywczy, czy też jabłkowy, raczej nie przekracza 5-10 procent mocy, dlatego jest idealny do zakwaszenia gleby pod borówki. Dodatkową ważną informacją jest to, że należy wystrzegać się octu oznaczonego jako ogrodniczy, ponieważ ma on co najmniej 20 % mocy, to stanowczo za dużo dla borówek. Może on uszkodzić krzewy borówek, a także wpływa destrukcyjnie na zwierzęta, ludzi i inne rośliny.
Wymagania uprawowe i podlewanie borówki
Borówka amerykańska jest rośliną, która wymaga nawodnienia szczególnie dużo w okresie kwitnienia i owocowania. Wtedy należy nawadniać ją częściej. Trwa to od późnego lata do jesieni. Kasowość jest niezbędna do prawidłowego pobierania składników odżywczych, to dlatego wtedy zwłaszcza należy je podlewać wodą z octem. Zakwaszanie gleby pod borówki, to ważny element hodowli tej rośliny. Taką mieszanką wody i octu borówki należy podlewać dwa razy w tygodniu, a następnie w dalszej części roku, zmniejszyć zarówno dawkę, jak i częstotliwość podlewania nawet o połowę. By borówki zdrowo rosły, należy je nie tylko podlewać, ale również, nawozić kwaśnym kompostem, aby zapewnić stały dopływ kwasu do gleby. Pamiętajmy, aby uważać na liście krzewu borówek i innych sąsiednich roślin, nie należy ich spryskiwać octem. Ponieważ może to spowodować uszkodzenie roślin.
Potencjalne problemy podczas zakwaszania wody
Jeśli będziemy stosować wodę z octem w sposób prawidłowy, możemy przyczynić się do znacznego wzrostu tego jagodowego drzewka. Ale jeśli będziemy stosować złe proporcje, podlewać roślinę zbyt często możemy przyczynić się do problemów z pobliskimi roślinami. Zasadowy odczyn gleby, które lubią sąsiadujące z borówką rośliny mogą ucierpieć z powodu częstego stosowania wody z octem. Oznakami złej kondycji roślin z powodu stosowania roztworu octu z wodą, jest opadanie liści, zwijanie się liści, utrata wigoru. Wówczas należy zwracać uwagę na oznaki stresu, ale przede wszystkim zacząć działać. Należy wykonać badanie pH gleby za pomocą papierka lakmusowego, lub urządzenia do tego przeznaczonego. Jeśli gleba wykazuje nieprawidłowe dla owych roślin pH należy zaprzestać stosowania roztworu wody z octem, a zastosować jedynie świeżą wodę, by uzyskać neutralny odczyn gleby.
Jak sprawdzić kwasowość gleby pod uprawę borówek amerykańskich?
Przyczyną złego stanu borówki, lub braku jej rozwoju, może być nieodpowiednia jakość gleby. Jeśli pH gleby dla borówki jest zbyt wysokie, to borówka nie będzie prawidłowo się rozwijać i rosnąć. Dlatego należy testować i sprawdzać poziom pH gleby pod borówki, niezależnie od tego, czy sadzimy nowe krzewy tej smacznej jagody, czy jedynie poprawiamy jakość gleby i tworzymy sprzyjające warunki do wzrostu.
Jakie jest prawidłowe PH gleby pod amerykańskie borówki?
Jak już wcześniej wspominaliśmy prawidłowe pH do hodowli borówki amerykańskiej mieści się w przedziale od 4-5. Jeśli odczyn jest nieprawidłowy, należy podjąć działania w celu jego poprawy, czyli obniżenia. Można wówczas zastosować siarkę, czyli granulat, około 0,5 kg na 15 metrów gleby. Wówczas pH gleby zostanie obniżone o 1 punkt. Najlepiej dodać siarkę do gleby na trzy miesiące przed planowanym sadzeniem. Możemy również użyć kwaśnego torfu lub fusów z kawy. Jest to organiczny sposób na zakwaszenie gleby. Należy wsypać do gleby 10-15 cm torfu, lub fusów po kawie. Inaczej jest jeśli mamy już posadzone borówki na nie kwaśnej glebie, wówczas należy ją zakwaszać, natomiast jeśli nie zrobimy nic gleba wróci do swojego normalnego stanu w ciągu kilku lat.
Inne metody zakwaszania gleby pod borówki
Owszem, istnieje kilka metod, które można zastosować w celu obniżenia pH gleby dla borówek, zarówno dla tych, które zostały już posadzone, jak i dla tych, które sadzimy od nowa. Jedną z metod jest dodanie torfu sphagnum, powstałego wokół podstawy rośliny borówki amerykańskiej około raz w roku. Można również stosować zużyte fusy z kawy. Inną metodą obniżenia pH gleby pod borówki jest nawożenie borówek nawozem o odczynie kwaśnym. Pamiętajmy jednak, że można zacząć skuteczne nawożenie naturalnymi sposobami, a nawozy o odczynie kwaśnym zawierają azotan amonu, siarczan amonu, a także mocznik z siarką, który jest nawozem o bardzo wysokiej kwasowości.