Sadząc rośliny mamy na uwadze możliwość wystąpienia warunków i sytuacji, które nie będą korzystne dla jej wzrostu. Można zdecydować się na wybór roślin bardziej odpornych na warunki atmosferyczne i glebowe lub skrupulatnie dbać o teren wokół grządek, nawozić je i starannie podlewać. Są to jednak mniej skuteczne metody niż ta, o której właśnie czytasz artykuł. Porozmawiamy dziś o biologicznej ochronie roślin.
Co to jest ochrona biologiczna roślin?
Ochrona biologiczna to różnego rodzaju metody, które pozwalają zwalczać szkodniki oraz choroby roślin przy użyciu naturalnych czynników oraz organizmów żywych, na przykład grzybów i bakterii. Jeśli chcesz zdecydować się na ten rodzaj zabezpieczenia dla swoich upraw musisz posiadać wiedzę dotyczącą tego, jakie organizmy są naturalnymi wrogami dla Twoich roślin. Mogą być wykorzystywane do tego mikroorganizmy chorobotwórcze, drapieżne, pasożytnicze, owady, roztocza, ptaki, ssaki, a także preparaty biologiczne zawierające grzyby i bakterie lub nawet pułapki, feromony i taśmy z lepem, które są dostępne w większości sklepów ogrodniczych.
Biologiczne metody ochrony roślin
- Klasyczna metoda biologiczna polega na wprowadzaniu do środowiska pożytecznych organizmów biologicznych, które zwalczają lub ograniczają powstawanie i namnażanie się szkodników. Organizmy te pozyskiwane są zwykle z obszarów ich naturalnego występowania i uwalniane na tych terenach, gdzie spodziewa się występowania szkodników.
- Metoda augmentatywna polega na okresowym wprowadzaniu do upraw pożytecznych mikro- i / lub makroorganizmów pochodzących z masowej hodowli, najczęściej wykorzystuje się je na dużych, komercyjnych uprawach.
- Metoda konserwacyjna wykorzystuje występujące już na obszarach leśnych i rolniczych organizmy biologiczne, które wpływają pozytywnie na powstawanie pożytecznych organizmów.
Pozytywnym zjawiskiem jest szukanie rozwiązań pochodzenia naturalnego, tym bardziej jeśli chodzi o uprawę roślin, które potem będą spożywane przez człowieka. Jest to zdecydowanie lepsza opcja dla zdrowia, ludzkiego organizmu oraz środowiska niż stosowanie nawozów sztucznych, czyli chemicznych. Coraz większą popularnością cieszy się biologiczna ochrona roślin, szczególnie jeśli chodzi o owoce, warzywa, grzyby oraz ogólnie żywność przeznaczaną na “słoiczki” dla małych dzieci.