
Kiedy przychodzi zimowa pora zastanawiamy się jak pomóc w zdobyciu pożywienia ptakom, które nie opuszczają kraju na zimę. Jednym z najbardziej popularnych sposobów jest budowanie karmników. Tylko jak zwabić ptaki do karmnika? To pytanie pojawia się zazwyczaj, gdy ptaków w naszej konstrukcji jest wciąż mało. Ptactwo wszelkiego rodzaju jest nam niezbędne, chociażby po to, że to skuteczna ochrona przed owadami. Ich śpiew towarzyszy nam bardzo często podczas poranków, a niektóre gatunki, to świetny przykład edukacji dla dzieci.
Wielu z nas dba o to, by dokarmiać ptaki zimą, co sprawia, że są one bardziej bezpieczne i łatwiej im przetrwać trudny okres. Jest kilka sposobów, aby zwabić ptaki do karmnika. Oto one.
SPIS TREŚCI
- Znajdź na swoim podwórku kącik przyjazny ptakom
- Zapewnij różnorodność karmników dla ptaków
- Kup odpowiednią karmę dla ptaków, aby zwabić ptaki
- Dodaj źródło wody na swoim podwórzu
- Zasadź ogród przyjazny ptakom
- Zapewnij dużo schronienia dla małych ptaków
- Oferuj możliwości gniazdowania ptakom
- Ucz się od swoich ptaków
1. Znajdź na swoim podwórku kącik przyjazny ptakom
Na początek należy zastanowić się jaki kąt będzie odpowiedni dla karmnika dla ptaków. To może być nie tylko dogodne miejsce dla ptaków, ale również dla nas, ponieważ powinniśmy wybrać miejsce, z którego będziemy mogli swobodnie ptaki obserwować z domu.
Aby zwabić ptaki do karmnika, warto, by miejsce było odpowiednio osłonięte i miało wystarczająco dużo zieleni. To wszystko sprawi, że ptaki będą czuć jakby swoje naturalne środowisko, poczują bezpieczeństwo.
2. Zapewnij różnorodność karmników
Poszerzając wiedzę na temat karmników dla ptaków, dowiemy się między innymi jakie są ich rodzaje. Karmniki, których potrzebujemy podzielić można na kilka rodzajów w zależności od gatunków ptaków, jakie chcemy przyciągnąć:
- Karmniki rurowe są najlepsze dla zięb, wróbli i cykad.
- Karmniki z koszyczkiem są chętnie używane przez zięby, sójki, wróble i kardynały
- Karmniki na sierść przyciągają dzięcioły, kowaliki i szpaki
- Karmniki naziemne są preferowane przez kardynały, dzwońce i sójki.
- Karmniki nektarowe są niezbędne dla kolibrów i wilg.
Różne gatunki ptaków również preferują różne wysokości karmienia, więc eksperymentuj z zawieszaniem karmników wyżej lub niżej. Podczas gdy niższe podajniki mogą przyciągać wiewiórki i inne zwierzęta.
3. Kup odpowiednią karmę dla ptaków
Prócz doboru odpowiedniego karmnika, powinniśmy mieć na względzie również odpowiednią karmę dla ptaków. Ptaki, tak jak ssaki i inne gatunki zwierząt mają swoje preferencje smakowe. Dlatego warto zaopatrzyć karmnik w odpowiednią karmę, która zaspokoi ich apetyt. Doskonałym wyborem dla większości ptaków są ziarna słonecznika z ciemnym olejem. Na rynku jest również wiele mieszanek, które są zaprojektowane tak, aby przyciągnąć wiele gatunków ptaków. Innym pokarmem, które warto wypróbować są ostropest, krokosz barwierski, orzechy, lub masło orzechowe, a także mączniki. Oczywiście, jeśli mamy wątpliwości, możemy również zapytać o odpowiednią karmę sprzedawcy w sklepie zoologicznym.
4. Dodaj źródło wody
Wanna jest również świetnym pomysłem na zaproszenie ptaków do naszego karmnika. Gdy woda jest dostępna dla ptaków, wiele gatunków kąpie się w niej codziennie, a ich pióra dzięki temu są czyste i zdrowe. Aby zapewnić ptakom dostęp do wody, możemy zbudować wannę, lub mały zbiornik wody w rodzaju małego stawu. Dodatkowo zdarzyć się może, że woda zamarznie, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalną grzałkę, lub odmrażacz, który zapewni dostęp do wody cały czas niezależnie od temperatury. Warto również pomyśleć o pompie lub rozpylaczu, który będzie wytwarzał świeżą wodę, a także wyda dźwięk świeżej wody, który zdecydowanie może przyciągnąć do nas ptasich przyjaciół. Niestety źródeł wody zimą jest niewiele, a ptaki potrzebują jej przez cały rok, dlatego warto pomyśleć o takim systemie nawadniania, by przyciągnąć ptaki na nasze podwórko.
5. Zasadź ogród przyjazny ptakom
Stworzenie ogrodu przyjaznego ptakom to jedna z najbardziej znaczących zmian, jakie może wprowadzić w naszym otoczeniu, by przyciągnąć ptactwo do siebie. Sprzyjające będą kwiaty, krzewy, a także drzewa, które ptaki znają i uwielbiają. To najbardziej naturalny sposób na przyciągniecie ptaków do naszego ogrodu. Ptaki uwielbiają również jasne, wręcz jaskrawe kolory, są przez nie bardzo szybko zauważalne. Rodzime gatunki znane są ze swoich kolorowych kwiatów i jagód, więc mogą pełnić podwójną rolę, jeśli chodzi o przyciąganie ptaków. Ponad to, krzewy i drzewa, które chcemy zasadzić, powinny być gęste jeśli chcemy przyciągnąć ptaki do naszego ogrodu i karmników. Należy wziąć pod uwagę gdzie posadzić nowe rośliny, oraz jakie to będą gatunki. Różne ptaki, lubią różne punkty wysokości do widoku, czyli punkty widokowe. W naszym ogrodzie powinny się zatem znaleźć zarówno krzewy, wysokie drzewa, jak i niskie rośliny okrywowe.
6. Zapewnij dużo schronienia
Drzewa i krzewy wspomniane wyżej są oczywiście jednymi z najważniejszych, ale warto również pomyśleć o schronieniu z zielenią. Niektóre gatunki ptaków, ptaki niebieskie, wróble, i cykady uwielbiają czuć się bezpiecznie i lubują się w domkach dla ptaków. Taka budka zainstalowana na słupie, czy drzewie, będzie idealnym schronieniem nie tylko przed zimnem, ale również przed drapieżnikami. Aby stworzyć idealną budkę dla ptaków, należy upewnić się, czy otwór wejściowy jest wystarczająco duży dla gatunku, który ma w nim się schronić.
7. Zaoferuj ptakom możliwości gniazdowania
Jeśli już potrafimy przyciągnąć ptaki do karmnika, powinniśmy postarać się również, aby zostały z nami na dłużej. Jak to zrobić? Należy ptakom stworzyć warunki do gniazdowania. To zapewni nam strumienie ptaków przez cały rok jest zachęcanie ich do budowania gniazd na Twoim podwórku. Takie warunki możemy stworzyć my sami, ale również możemy zapewnić ptakom materiały do budowania gniazd. Niekiedy wystarczą małe rzeczy jak wypełnienie pustej klatki na pokarm dla ptaków, albo stary karmnik kawałkami małych organicznych materiałów w widocznym dla ptaków miejscu. Doskonałymi materiałami będą sierść zwierząt hodowlanych, lub domowych, a także liście, trawa, czy chwasty.
8. Czerp wiedzę od swoich ptaków
Każdy gatunek ptaków, a także środowisko różni się od siebie. To jest w istocie najciekawsze w przyrodzie. Warto obserwować ptaki i ich zachowania pod różnymi względami. Dojdziemy wówczas do wniosków, jakie pokarmy lubią, jakie są pory posiłków, w jaki sposób karmią młode, ale również jakie mają pióra i głos. Po obserwacji możemy wyciągnąć wnioski, jakie środowisko stworzyć, by ptakom był u nas bezpiecznie i dobrze.